Palėvenės Šv. Domininko parapija
Palėvenė, Noriūnų pšt.
LT–40046 Kupiškio r.

Adm. kan. Vladas RABAŠAUSKAS (Kupiškis)

Koplyčia – Rudiliuose.

Sekmadieniais: 13 val.

Šv. Domininko (titulo) – rugpjūčio 8 d. (keliama į artimesnį sekmadienį)
Šv. Jono Krikštytojo – birželio 24 d. (keliama į artimesnį sekmadienį)
Rožinio Švč. M. Marijos – spalio 7 d. (keliama į artimesnį sekmadienį)
Švč. M. Marijos Dievo Gimdytojos (Naujieji Metai) – sausio 1 d.

Šv. Domininko bažnyčia yra Kupiškio rajone, Palėvenės miestelyje, 9,5 km į šiaurės rytus nuo Subačiaus geležinkelio stoties, Lėvens dešiniajame krante. Pastatyta 1676 m. Barokinė, turi neoklasicizmo bruožų.

Palėvenės savininkas Mykolas Laurynas Počobutas su žmona Marijona įsteigė domininkonų vienuolyną. Jo reikalams dovanojo Palėvenės ir Lamoku palivarką. Pastatyta vienanavė mūrinė bažnyčia, 1779 m. – dviaukštis mūrinis vienuolynas. Vienuoliai įsteigė noviciatą ir mokyklą, turėjo 970 tomų biblioteką, kurioje buvo ir lietuviškų knygų. 1818 m. vienuolynui dar priklausė Karališkių palivarkas, Daunorių kaimas, Barzdžių palivarkas su kaimu, iš viso daugiau kaip 45 valakai žemės. Palėvenės domininkonas Domininkas Sutkevičius (1782–1849) apie 1835 m. parengė lietuvių-lenkų ir lietuvių-lotynų-lenkų žodynus. 1850 m. įsteigta parapija. 1851 m. žaibas apgadino bažnyčios bokštą.

1865 m. vienuolynas uždarytas, vienuolis Hiacintas Milostnickis atiduotas karo lauko teismui. Bažnyčia palikta katalikams. Jai 1870 m. grąžinta 35,9 dešimtinės žemės ir vienuolyno rūmai. 1871–1906 m. klebonavęs Leonas Kjenauskas suremontavo bažnyčią, sutvarkė ūkinius pastatus, apmūrijo šventorių, įrengė Kryžiaus kelio stotis, įveisė vaismedžių sodą. 1906–1919 m. klebonavo Jonas Šileika. Jis 1913 m. bažnyčioje įrengė 12 registrų vargonus, perdažė bažnyčią, parūpino naujų liturginių rūbų. Per Pirmąjį pasaulinį karą vokiečiai išsivežė varpus. 1929 m. įsigyti 2 varpai. Po karo Palėvenė garsėjo Šv. Domininko ir Šv. Jono atlaidais. Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčia apdegė. Ją atstatė klebonas Pranciškus Masilionis (1902–1981).

Bažnyčia barokinė, turi neoklasicizmo bruožų, kryžminio plano, su trisiene apside, vienabokštė, turi 9 altorius. Vidus 3 navų, su cilindriniais skliautais. Yra 2 koplyčios. Šventoriaus tvora mūrinė.