Zarasų dekanatas Dusetos   •   Degučių koplyčia   •   Baltriškės   •   Antalieptė   •   Antazavė   •   Aviliai   •   Imbradas   •   Salakas   •   Švedriškė   •   Vajasiškis   •   Zarasai
Avilių Šv. Kryžiaus Išaukštinimo parapija
Aviliai
LT–32016 Zarasų r.

Adm. Stasys TAMULIONIS (Antazavė)

Sekmadieniais: 12 val., Kalėdos ir Velykos – 9.00 val.

Šv. Antano – birželio 13 d. (keliama į artimesnį sekmadienį)
Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės – liepos 16 d. (keliama į sekmadienį prieš 16 d.)
Šv. Kryžiaus Išaukštinimo – rugsėjo 14 d. (keliama į sekmadienį po 14 d.)

Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčia yra Zarasų rajone, Avilių kaime, 15 km į vakarus nuo Zarasų. Medinė. Pastatyta 1875 m. Liaudies architektūros formų.

Vienas iš kunigaikščių Giedraičių 1712 m. Avilių kapinėse pastatė medinę koplyčią, kuri priklausė Dusetų parapijai. 1744 m. ją aptarnavo čia apsigyvenę vienuoliai pijorai. 1794 m. Aviliai priskirti Antazavės parapijai. Vincentas Belifcovičius 1815 m. prašė Vilniaus vyskupo leisti Aviliuose laikyti pamaldas. Jis suremontavo koplyčią. Kunigas L. Misevičius, gavęs iš Vencavų dvarininkų Kruvičių paramos, 1875 m. koplyčią pertvarkė į bažnyčią. Iš abiejų pusių buvo pristatyta po zakristiją, pastatas pailgintas. Kunigas Juozapas Laniauskas 1891 m. apmūrijo šventorių ir kapines. Aviliuose 27 metus kunigavo Mykolas Petrauskas. Filialistas Stanislovas Žilys 1930–1932 m. perdengė bažnyčios stogą, suremontavo pastatus, nupirko plieninį varpą. Avilių administratorius Izidorius Puriuškis (1910–1989) 1949 m. ištremtas į Karagandą (į Lietuvą grįžo 1956 m.).

Bažnyčia liaudies architektūros formų, stačiakampio plano (24,5x16,5 m), su bokšteliu. Vidus 3 navų, atskirtų kolonomis. Šventoriaus tvora akmenų mūro.