Klausimai ir atsakymai

Eugenijus:  Ar tinka šventų Mišių metu, kurios aukojamos už du mirusiuosius, suteikti ir santuokos sakramentą jaunavedžiams? šv. Mišias aukojo vienas kunigas.

Kun. Saulius Černiauskas:  Jeigu šv. Mišių metu teikiamas Santuokos sakramentas, labiausiai priderėtų melstis ir minėti jaunuosius, tačiau galima paminėti ir mirusiuosius, pvz. jaunojo ar jaunosios mirusius senelius ar tėvus.

Tania:  Laba diena, ar galima sudaryti bažnytinę santuoką neregistruojant jos kaip civilinės. Pagal ankstesnę tvarką asmenys galėjo priimti santuokos sakramenta ir vėliau patys (jeigu nori) įregistruoti santuoką civilinės metrikacijos skyriuje. Šiuo metu, kunigas yra įpareigotas per 10 dienu pranešti civilinės metrikacijos skyriui apie sudarytą santuoką. Todėl kilo klausimas ar tebėra galimybė priimti santuokos sakramentą ir santuokos neregistruoti civilinės metrikacijos skyriuje (del finansinių priežasčių). Dėkoju.

Kun. Saulius Černiauskas:  Po 2012 m. birželio 1 dienos įsigaliojusios sutarties tarp LR Vyriausybės ir Lietuvos vyskupų konferencijos (Nr. 4R-2/1-111) tiokios galimybės nebeliko.

Eugenijus:  Koks dokumentas reglamentuoja kunigų perkėlimą iš parapijos į kitą parapiją?

Kun. Saulius Černiauskas:  Vyskupo dekretas!

Julius:  Kaip žinia, rugsėjo 21, 23 ir 24 d. Visuotinėje Katalikų Bažnyčioje yra metų ketvirčių dienos. Ar Lietuvoje jos yra minimos? Jei taip, tai kaip jos minimos - ta intencija aukojamos Šv. Mišios? Yra kažkokios maldos? Kaip jas gali ar turi minėti pasauliečiai, negalintys dalyvauti Šv. Mišiose. Tarp kitko, "Katalikų maldyne" (1984 m. leidimas) nurodoma, kad "Metų ketvirčių ir įvairių vigilijų dienomis, [...] pasninko nėra".

Kun. Saulius Černiauskas:  Šiek tiek apie ketvirčių dienas - lot. quatember, kilo iš ieiunia quattuor temporum. Tai 4 Atgailos periodai po 1 savaitę: po vieną pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Dažniausiai būdavo švenčiama tik tų savaičių trečiadienis, penktadienis ir šeštadienis. Tomis dienomis būdavo pasninkaujama. Šio pasninko prasmė - dėkoti Dievui už suteiktas kūrinijos gėrybes, priminti žmonėms, kad jas privalo vartoti nuosaikiai ir nepamiršti stokojančių. Kadangi maldyne taip nurodyta, vadinasi Lietuvos Katalikų Bažnyčioje šio pasninko nebeliko.

Edvinas Bartkus:  Laba diena, Žinau, kad norint priimti Sutvirtinimo sakramentą, reikia lankyti kažkokį tai laiko tarpą bažnyčioje pamokas. Dabar klausimas,- kaip ir kur man kreiptis jei noriu tas pamokas lankyti??? Esu kaip ir Panevėžietis, bet po universiteto baigimo, likau gyventi Vilniuje(Lazdynuose), ir norėčiau, kad tos paskaitos ir būtų Vilniuje, nes į Panevėžį grįžtu gal tik kartą į mėnesį.

PVK:  Kreipkitės į Lazdynų Šv. Jono Bosko parapijos raštinę.

dalia:  norėčiau sužinoti kokios spalvos turėtų būti krikšto žvakė?mums klebonas sakė,kad baltos nes vaškinė žvakė pagrabinė ir vaikas eidamas komunijos su šia žvake jausis nejaukiai.Tai vis dėlto ar čia turi reikšmę ir ar vaikas nebus išjuoktas?

PVK:  Nuo patyčių vaiką būtina saugoti. Yra gražių ir vaškinių (vyniotų) žvakių, papuoštų ar paprastesnių ir jos gali būti naudojamos Krikšto liturgijoj. Netgi prasmingiau, kai žvakė yra gryno vaško, o ne parafininė.

Jonas:  Kas daroma, jei dalinant šv. Komuniją,Ostija nukrenta ant žemės? Mačiau atvėjį,kai kunigas papraščiausiai paėmė nuo žemės ir įdėjo komuninę. Ar teisingai pasielgė?

Kun. Saulius Černiauskas:  Paprastai nukritusią ant žemės Ostiją kunigas turėtų padėti ant altoriaus, kad nesutepti (jei purvina) kitų ostijų ir paskui arba priimti pats arba talpinti į sakrariumą.

Darius:  Mano seneliai tuokėsi Adomynės Švč. M. Marijos bažnyčioje. Kur galėčiau pamatyti išrašus ? Gal jie yra publikuojami internete ? pavyzdžiui - www.epaveldas.lt ? jei ne, tai į ką kreiptis? Ačiū.

Kun. Saulius Černiauskas:  Kreipkitės į tos parapijos kleboną.

Berta:  Sveiki, noriu priimti Sutvirtinimo sakramentą, tad domina kokius žingsnius turiu atlikti. Esu 26 metų ir jau ilgą laiką galvojų apie šį žingsnį, tik vis nepavykdavo prisiderinti prie laiko. Peržvelgus dienas, kad rugsėjo 11 d. yra teikiamas Sutvirtinimo sakramentas Smilgių bažnyčioje. Gal galėčiau sakramentą priimti tą dieną? Jau 3 metus globoju krikštasūnį, tad noras priimti Sutvirtinimo sakramentą yra paremtas asmeniniu, niekeno nevaromu ir nedarančiu įtakos iš šalies apsisprendimu. Lauksiu Jūsų atsakymo. Linkėjimai, Berta

Kun. Saulius Černiauskas:  Sveiki, Sutvirtinimo sakramentui (teikiama 15 metų sulaukus) paaugliai ruošiasi visus mokslo metus. Vyresniems taip pat turėtų būti sudaryta galimybė susiburti į grupeles, kad tinkamai pasiruošti priimti Sutvirtinimo sakramentą. Kreipkitės į savo parapijos kleboną.

Raimonda:  Garbė Jėzui Kristui! Noriu pasiteirauti dėl krikšto vardo. Kūdikio vardas yra šventas, ruošiamės krikštynoms ir renkam krikšto vardą. Artimieji teigia, kad jei vaiko vardas šventas, tai krikšto vardas nesuteikiamas. Ar tikrai? Ačiū.

Kun. Saulius Černiauskas:  Tikrai.