Klausimai ir atsakymai

Vilma:  Laba diena, noriu paklausti ar reikalingi santuokos kursai, jei man bus antra santuoka bažnyčioje, nes esu našlė. Ačiū.

Kun. Saulius Černiauskas:  Jeigu Jūs prieš pirmą santuoką kursus baigėte, nebereikėtų, tačiau tas pats liečia ir Jūsų sužadėtinį. Iš kitos pusės juk tie kursai nėra kažkokia nereikalinga prievolė, o proga pasigilinti į katalikiškos santuokos tikslus bei savybes. Todėl atrasti laiko susitikimams, tai investicija į būsimos šeimos darną ir tvirtumą.

Deimantė :  Kokias maldas reikia mokėti norint išlaikyti Sutvirtinimo sakramento egzaminą?

Kun. Saulius Černiauskas:  Miela Deimante, kiekvienam tūlam katalikui pridera maldas ne tik mokėti, bet ir melstis, ir šventadieniais Mišiose dalyvauti. Kiek prisimenu dar ir įsipareigoti dalyvauti bažnytiniame gyvenime, pvz.: paskaityti skaitinį Mišių metu, giedoti chore (jei turi gerą klausą) ar pinti vainikus prieš atlaidus, o gal ir lankyti kokią maldos ar Šv. Rašto grupelę.

Skaiste:  Laba diena norėjau pasiteirauti,ar pažyma apie lankomus jaunavedžių kursus tuokiančiam klebonui turi būti pristatyta griežtai prieš dvi savaitės iki vestuvių numatytos datos.Labai lauksiu jūsų skubaus atsakymo.Ačiū.

Kun. Saulius Černiauskas:  Pažymai pristatyti griežtai nustatytos datos nėra, tačiau jaunavedžių anketos antroji dalis pildoma gavus pažymą apie atliktus kursus. Kada tai bus atliekama - susitarimo su klebonu reikalas.

Laima:  Sveiki, norėjau sužinoti dėl vedybų su bažnyčia. Gyvenu Vokietijoje, todėl atsivesčiau visus dokumentus iš Vokietijos. Kursus atlikome Vokeitijoje, nes vyrui būtų Lietuvoje ir neįmanoma. Visus dokumnetus turime, reikėtų Jums vertimo? Nes mums čia kunigas sakė, kad viskas lotynu kalba ir praktiškai nereikėtų. Norėčiau daugiau iš Jūsų sužinoti. Geros dienos Laima

Kun. Saulius Černiauskas:  Jums reikėtų kreiptis į kleboną parapijos kur norėtumėte tuoktis. Mūsų vyskupijoje rastųsi ir kunigų, kurie moka vokiškai, todėl problemų tikrai nebūtų. Kad nebūtų nesklandumų, reiktų kuo anksčiau nuo numatytos santuokos datos susiekti su parapijos kunigu. Turiu taip pat įspėti, kad tuokiantis bažnyčioje su užsieniečiu, primiausia privalo būti civilinė santuoka.

DIANA:  Sveiki, man reikia, kad jūs duotumėte pažymą, kad esu jūsų bažnyčioje krikštyta. Gyvenu šiuo metu ne Panevėžyje. Gal mama galėtų man ją paimti? Kokiu laiku pas jus galima butu užeiti? Ačiū.

Kun. Saulius Černiauskas:  Kreipkitės į kleboną parapijos kur esate krikštyta.

jolita:  sveiki.ar galima tą pačią dieną pakrikštyti būsimą krikštatėvį ir kūdikį?

Kun. Saulius Černiauskas:  Pagal seną Bažnyčios tradiciją suaugusieji krikštijami Velyknaktį. Tačiau prieš tai jie yra paruošiami įkrikščioninimo sakramentams (Krikštas-Sutvirtinimas-Komunija). Juk vairuotojo pažymėjimo taip pat niekas neduoda nepasiruošusiam. Taigi tapimas krikščioniu nėra tik krikšto priėmimas o juo labiau, kad tik tapti kūdikio krikštatėviu. Su kūdikiu yra kitaip, nes tiek tėvai tiek krikšto globėjai įsipareigoja jį auklėti krikščioniškai, mokyti pažinti Dievą, ugdyti maldos gyvenimą...

Eglė:  "Trečias kartas nemeluoja" - posakis ar prietaras. Ar galima juo tikėti?

Kun. Saulius Černiauskas:  Posakis, kuris kartais praverčia kai ką nors bandant dusyk ir nepavykus dedi viltis į trečią. Pas mus dar sakydavo: "o ketvirtas garantuoja".

rima:  Norime paklausti dėl bažnyčios puošimo santuokos metu,ar galima patiems atsinešti į bažnyčią ir pasibarstyti rožių žiedlapių,pasimerkti gėlių,ar bažnyčioje yra raudonas kilimas,kur visą tai suderinti.Ačiū.

Kun. Saulius Černiauskas:  Viską reikia derinti su parapijos klebonu, o jis jau nukreips, kas už tai atsakingas.

Vaida Gelmanienė:  Sveiki. Norėjau paklausti ar krikštyti vaiką gali daugiau nei du žmonės (pora)? Ar galėtų būti 5 krikšto tėvai?

Kun. Saulius Černiauskas:  Esu girdėjęs, kad Dzūkijoje yra buvusi tokia tradicija, tačiau nežinau visų smulkmenų. Paprastai kūdikis turi du tėvus, todėl į metrikų knygą formaliai gali būti įrašyti ir du krikšto tėvai, ką numato ir Bažnyčios teisė. Kan. 873 (KTK): "Turi būti tik vienas krikštatėvis ar krikštamotė arba krikštatėvis ir krikštamotė kartu." Primenu, kad krikštatėviai (gali būti ir vienas) turi būti sulaukę 16 metų katalikai, priėmę Sutvirtinimo sakramentą. Jei gyvena santuokinį gyvenimą, turi būti priėmę Santuokos sakramentą (jei ir iš atskirų šeimų porų). Krikštatėviai turi žinoti savo pareigą padėti tėvams krikštavaikį auklėti krikščioniškai.

Greta:  Norėjau paklausti ką galite papasakoti apie šventąją Izabelę?

Kun. Saulius Černiauskas:  Izabelė tai tas pats Elžbietos vardas ispaniškas arba portugališkas variantas.